Meet the Faculty

West Nodaway Staff Members

2017-2018

Elementary Staff:

  • Mrs. Lisa Filley - Pre-School, VISTA, ECSE
  • Mrs. Marsha Price - Kindergarten
  • Mrs. Jennifer McGinness - Kindergarten
  • Mrs. Karen Ellis - 1st Grade
  • Mrs. Julie Acklin - 2nd Grade
  • Mrs. Becca Ridnour - 3rd Grade
  • Mrs. Kendall Carpenter - 3rd Grade
  • Mrs. Liz Schieber - 4th Grade
  • Mrs. Beth Wonderly - 5th Grade
  • Mrs. Bev McGinness - Principal's Secretary
  • Mrs. Melissa Grace - Title I Reading
  • Ms. Darbi Fuhrman - Title I Math
  • Mrs. Brenda Hunt - Paraprofessional
  • Mrs. Rhonda Peterson - Paraprofessional
  • Mrs. Melissa Cook - Paraprofessional
  • Mrs. Brenda Langston - After and Before School Student Care

 

Middle/High School Staff:

  • Mr. Alan Calfee - Physical Education, Health
  • Mrs. Jennifer Downing - Spanish
  • Mrs. Lisa Groteweil - Science
  • Mrs. Nicki Honan - Agriculture
  • Mrs. Helen Konstantopoulus - Mathematics
  • Mrs. Connie Lininger - Paraprofessional
  • Ms. Mandi Morin - Social Studies
  • Mr. Bradley Sheeley - Instrumental Music
  • Mr. Matt Shipley - Physical Education, Health, Social Studies 
  • Mrs. Vanessa Shipley - FACS, Mathematics 
  • Mr. Kyle Wallinga - Science
  • Mrs. Arlene Ward - Language Arts
  • Mrs. Gretchen Wehmeyer - Language Arts
  • Ms. Beth Wennihan - Business
  • Mrs. Cheryl Adkins - Superintendent's Secretary & Accounting
  • Mrs. Tayne Fast - Principal's Secretary

 

PreK-12 Staff:

  • Mr. Shannon Nolte - District Superintendent
  • Mr. Chuck Fox - 6-12 District Principal, Athletic Director
  • Mrs. Holly Brady - PreK-8 District Principal
  • Mrs. Lori Snead - PreK-12 Guidance
  • Mrs. Tonya Bell - PreK-12 Guidance
  • Ms. Anita Nordbye - PreK-12 Art
  • Mr. Matthew Peacher - PreK-12 Vocal Music
  • Ms. Linda Babcock - PreK-12 Librarian
  • Mrs. Cindy Whitney - In-School Suspension, Paraprofessional
  • Mrs. Beth Goudge - PreK-12 Special Education
  • Mr. Michael Goff - PreK-12 Special Education
  • Mrs. Kelli Hoyt - PreK-12 Nurse 

 

Building Maintenance:

  • Mr. Bob Grace - Directory of Maintenance
  • Mr. Glen Farley - Elementary Custodial/Maintenance
  • Ms. Samantha Cronk - Elementary Custodial/Maintenance
  • Mr. Larry Hoover - Night Custodial/Maintenance

 

Food Service:

  • Mrs. Norma Bragg - Director of Food Service
  • Mrs. Bobbi Clark - Kitchen Staff

 

Transportation:

  • Mr. Jim Meyer - Transportation Supervisor
  • Mr. Wayne Cruth -  Driver
  • Mr. Roger Goff - Driver
  • Ms. Rhonda Brown - Driver

 

Coaches:

  • Head Varsity Volleyball - Jennifer McGinness
  • Assistant Varsity Volleyball - Becca Ridnour
  • Junior High Volleyball - Madison Hagey
  • Head Varsity Girls Basketball - Taylor Dameron
  • Assistant Varsity Girls Basketball - Skyler Zimmerman
  • Head Varsity Boys Basketball - Kolton Jones
  • Assistant Varsity Boys Basketball - Dylon Hagey
  • Junior High Girls Basketball - Skyler Zimmerman
  • Junior High Boys Basketball - Alan Calfee
  • Junior High Assistant Basketball - Jacob Sunderman
  • Varsity Basketball Cheer - Kim Koch
  • Jr. High Basketball Cheer - Bailey Schmidt
  • Assistant Varsity Baseball - Jacob Sunderman

 If you wish to contact any of our staff members, their email address is their first initial and their entire last name followed by @wnrockets.com.